Руденко Олег – засновник видавництва «Лотос»
— Розкажіть про видавництво «Лотос»? На яку літературу орієнтується, з якими авторами працюєте?
Видавничий дім "Лотос" займається виданням психологічного, науково-популярного, культурно-просвітницького характеру. Через книги ми пропагуємо здоровий спосіб життя, моральність і духовність, допомагаємо нашим читачам в їх всебічному розвитку. Відповідно, ми співпрацюємо з авторами, які в своїх книгах розкривають теми всебічного розвитку людини. У творах наших авторів піднімаються загальнолюдські теми, зрозумілі людям різних культур і віросповідань. Ми прагнемо через книги, віддати все найкраще, що накопичило людство до теперішнього часу. Автори пропонують нові підходи до вирішення цікавих і життєво важливих завдань. Ми шукаємо книги з цілісним і всебічним підходом до розвитку людини. І в цьому нам допомагають такі відомі автори як Володимир Чеповий, Анастасія Нових, Валерій Синельников, Анатолій Баюканскій та інші.
— Який наразі найбільший попит серед читачів: друкована книга чи електронна?
2020 рік вже наближається до кінця, проте не будемо приховувати, що для більшості підприємств та бізнесів він був дійсно складним.
Як карантин впливає на видавництво? Які методи використовуєте, щоб поліпшити ситуацію книжкового бізнесу під час пандемії?
Зрозуміло, що люди менше ходять у магазини. Про книжки, звичайно ж, думають не в першу чергу, тому продажі дійсно падають. Зараз орієнтуємося на онлайн платформи і переходимо в Інтернет, стараємось рекламуватись, перепродавати книги у Польщу. Приблизно такі методи і використовуємо. Намагаємося працювати з великими операторами, такими як «Клуб Сімейного Дозвілля».
— Як ви оцінюєте перспективи розвитку українського видавничого бізнесу через 5 років?
Цікаве запитання. Можливо ще залишаться подарункові книжки, або друковану продукцію будуть купувати тільки люди старшого покоління, які звикли читати книги саме у такому варіанті і просто не дійшли до електронного формату. Видавництвам буде непросто, але деякі з них зможуть адаптуватися до нових реалій. Проте, я вважаю, що ті видавничі будинки, які займаються літературою, припустимо, для сфери бізнесу, а також активно протистоять піратству, будуть впевнено працювати і зостануться актуальними.
— Скільки потрібно часу українському читачеві, щоб навчитися платити за електронні видання, переймаючи досвід закордону, а не завантажувати піратські версії книг.
Я взагалі не вірю, що таке можливо. От навіть зараз, можливо, є 1% людей, які все купують, бо вважають, що треба поважати працю видавництва. І це правильно, я це підтримую. Але якщо говорити чесно, то я й сам постійно завантажую піратську копію, бо вона є у вільному доступі. А боротися з піратством, наразі, практично нереально. Тому, поки не буде якогось жорсткого закону, який буде забороняти нелегальні завантаження книг, то піратство й надалі буде розвиватися.
— Який для вас «цільовий автор». На що звертаєте увагу у роботі з авторами та їх наробками?
Ми більше направлені на літературу духовного характеру. Тому одразу відчуваємо і бачимо автора, який приніс цікавий матеріал. І якщо нам все подобається, то починаємо співпрацювати. Правда останнім часом все менше можна знайти такого формату роботи. Але ми над цим працюємо.
— Як ви вважаєте, на видавничому ринку має бути конкуренція чи підтримка серед видавництв? Що рухає бізнесом?
Цікаве запитання. Ніколи над цим не задумувались. Але, напевно, так, конкуренція має бути. Я хотів би співпорацювати з якимись видавництвами, можливо створити новий проект. Ще ми б хотіли видавати світових авторів, проте в цій справі існують деякі складнощі. Якби це все було відкрито і доступно, тоді робота була б регулярною.
7. Існує припущення, що книги є дорогим задоволенням для українців. Яка вашу думка, чи можете ви спростувати цю думку?
Все залежить від цінності книги для кожної людини. У нас є видання, які знаходяться у відкритому доступі в Інтернеті, де люди можуть безкоштовно їх прочитати. Проте, ці ж самі книги користуються попитом у читачів, які їх купують. Це може бути цінна інформація, яку вони хочуть зберегти у друкованому вигляді, або, наприклад, подарувати друзям. Щодо мене, я можу прочитати книгу в електронному форматі, але з радість придбаю друковану версію за ту вартість, якої вона достойна. Ще раз повторюсь, справа у цінності.
— А загалом, в якому форматі вам зручніше читати?
Я віддаю перевагу електронним виданням. Технічні можливості надають перевагу виділяти цитати і фрази з тексту без зайвих підкреслень в друкованій книзі. Це простіше і цікавіше. Я думаю з часом, більшість молодих людей перейдуть на такий формат.
— Як ви поширюєте свою книжкову продукцію та рекламуєте видавництво? Які методи наразі актуальні для просування видавничого бізнесу на теренах нашої країни?
Наразі ми співпрацюємо з досить масштабним маркетплейсом Yakaboo, який рекламує нашу продукцію. Також ми плануємо запустити власний сайт, щоб створювати контекстну рекламу. Якщо говорити про соціальні мережі, то в наших планах створення інформаційного каналу на Ютуб для популяризації актуальної продукції. Загалом ми намагаємося ретельно пропрацьовувати візуальну частину. Наприклад, обкладинка - це теж обличчя видання, яке впливає на продажі. Тому ми приділяємо їй особливу увагу. Щодо додаткових методів просування, існує всім відоме «сарафанне радіо», яке також дає свої результати.