‒ Чому вирішили пов' язати своє життя з книжками?
‒ Можливо тому, що я дуже люблю читати? Насправді, щойно тільки я навчилася читати, я читала дуже багато, була записана до бібліотеки і регулярно навідувалась туди з подругами один раз на два тижні. А найкращим подарунком для мене була новенька книжечка. Моє дитинство пройшло у період розпаду Радянського Союзу та становлення незалежної України, в цей непростий період книжок в магазинах практично не було. І мені дуже пощастило, що мама знайшла видавництво «Три слони», яке випускало зарубіжну дитячу класику. Так я познайомилася, зі своїми улюбленими книжками: «Поліанна», «Маленька принцеса», «Таємний сад» тощо.
І я думаю, самі книжки допомогли мені прийняти важливе рішення ‒ піти працювати у книжковий магазин, коли я втратила роботу та ще вчилася в університеті.
‒ Як зародилась ідея створення власного видавництва, хто допоміг та підтримав?
‒ Найпростіша відповідь на це питання: просто так склалися обставини.
По-перше, видавництво існувало ще до моєї роботи в ньому. Я можу розказати свою історію, і як я почала працювати там.
Мій особистий девіз – ніколи не зупиняйся, постійно розвивайся та самовдосконалюйся. За перший рік роботи я з продавчині виросла до операторки, а потім до менеджерки з продажу книжок. І одного разу мені зателефонували і запропонували працювати у відомій зарубіжній компанії керівницею напряму з закупівель книжок. Я прийняла цю пропозиції і пропрацювала на цій посаді близько 10-ти років. Це був неабиякий досвід, але потім мені постійно чогось не вистачало. Останньою краплею стало те, що компанія вирішила зробити переміщення співробітників, мене зняли з книжкового напряму і передали інший. Спочатку я прийняла це як виклик, що за періодом турбулентності змін прийде те, чого мені не вистачало. Але я не могла без книжок і звільнилась з роботи.
Я зрозуміла одне: що хочу працювати з книгами, і керівництво видавництва «Сова» запропонували мені стати виконавчою директоркою.
‒ Чому саме дитяча література?
Всі наші мрії з дитинства, я відчуваю, що саме в напрямі дитячої літератури наше видавництво може принести найбільшу користь.
А для мене особисто немає більшої радості, ніж читати відгуки мам, як вони задоволені книжками, посібниками та картками видавництва «Сова».
‒ Чим ваші книги вирізняються серед уже наявних на вітчизняному ринку?
‒ Видавництво «Сова» – це люди, об'єднані любов'ю до книги і натхненням, яким ми хочемо ділитись. Наша мета: створення видань, цікавих за ідеєю і сучасних за формою. Саме цим і виділяється видавництво серед інших. Наші книги допомагають малечі пізнавати світ, розвивати мовлення і вивчати англійську, креативно й творчо готуватись до свят, мріяти і шукати натхнення разом.
‒ Чи плануєте видавати когось із сучасних дитячих авторів (українських)?
‒ Ми видали книги серії «Перші книжки» з відомою сучасною українською авторкою Оксаною Лущевською. Це гарна серія для маленьких діток, але особисто я роблю висновок, що наш читач більш схильний купувати книги зарубіжних авторів.
‒ Є якась книга, котру ви просто мрієте видати?
‒ Я мрію створити серію книжок психологічного напряму з відомим практикуючим психологом. Поки що є лише ідея. Подібні книги популярні закордоном, а в нашій країні ще немає такої літератури.
‒ Як ви обираєте авторів та ілюстраторів для співпраці?
‒ У нас вже є автори та ілюстратори з якими ми постійно співпрацюємо, а щодо нових ‒ ми зазвичай самі зв’язуємося з ними, або ж вони пишуть чи телефонують нам, аби запропонувати свої послуги. З тими, хто найбільше зацікавив, ми вже зустрічаємося на бесіду. Також, на різних книжкових ярмарках багато авторів та ілюстраторів запитують про роботу у нашому видавництві над якимось виданням.
‒ Кого вважаєте вашими найбільшими конкурентами у видавничій справі?
‒ Це дуже багато видавництв, наша «Сова» ще дуже маленька, тому всі видавництва, які працюють для аудиторії від 0 – 10 років, є фактично нашими конкурентами.
‒ Які книжки читають ваші діти?
‒ «Щоденник Слабака» та комікси DC – улюблені книжки мого сина.
‒ Які основні якості мають бути у ваших працівників?
‒ Позитивність, відповідальність, уважність, клієнтоорієнтованість.
‒ У чому взагалі унікальність вашого видавництва та продукції?
‒ Основна наша особливість у тому, що всі книжки та навчальні посібники, які ми робимо, направлені на розвиток дитини.
‒ Розкажіть про етапи створення книги? (від ідеї до готового продукту).
‒ Я розкажу на прикладі нашої серії креативних щоденників «Happy Book».
Спочатку виникла ідея створити креативний щоденник для дівчат, в якому вони могли б малювати, писати, виконувати різні творчі завдання. Ідея виникла, одразу з популярністю на ринку книги «Знищ цей щоденник». Ми хотіли створити свій щоденник, з українським автором та ілюстратором, з завданнями більш творчими (у «Знищ цей щоденник» багато деструктивних завдань, пов`язанних зі знищенням»). Перше наше завдання: бути кращими за конкурента: по якості, ціні, та творчому наповненню. Для виконання цього завдання, ми продумали оптимальні технічні характеристики щоденника. Ми взяли кращий папір, але зменшили кількість сторінок. Після цього знайшли автора та ілюстратора. Нам дуже пощастило, тому що ми встигли випустити щоденник на хвилі популярності. У лютому в нас ще не було ілюстратора, а в квітні ми вже презентували «Happy Book» на Книжковому Арсеналі. Це найшвидший проєкт з усіх, які ми робили.
‒ Де друкуються ваші книги?
‒ На типографіях у Києві та Харкові. Кожна з них спеціалізується на конкретному форматі чи декількох форматах, на які вона дає кращу ціну.
‒ А тепер таке актуальне насьогодні питання, як пандемія коронавірусу взагалі відзначилася на функціонуванні вашого видавництва?
‒ Ох, період був досить складний, бо тоді позакривалися всі книжкові магазини, тому ми намагалися максимально збільшити інтернет-продажі та розкручувати наші соцмережі. Оскільки за цей час дітки були вдома, з батьками, потрібно було їх якось займати, то намагались проводити прямі ефіри в Instagram для дітей з уроками англійської мови. Також проводили різні конкурси для того, щоб їм було цікаво.
‒ Як змінився попит на вашу продукцію під час пандемії?
‒ Майже не змінився, можливо, трохи зменшився через закриття книгарень, але у нас все ще працював сайт, і ми приймали замовлення там.
‒ Як ви співпрацювали з авторами та ілюстраторами під час COVID-19?
‒ З авторами та ілюстраторами ми, звичайно, співпрацювали, але на віддаленій основі, тобто через інтернет, у нас була робота над різними новинками і новорічними книжками. Підготовка ця почалася у нас відразу після закінчення попереднього новорічного сезону.
‒ Чи був у вас досвід працювати дистанційно до пандемії? Які плюси і мінуси дистанційної роботи?
‒ Загалом, ми з усіма авторами співпрацюємо по пошті, тому це не було проблемою. Навіть з нашою редакторкою ми працювали дистанційно до пандемії і зараз так робимо. Тобто для нас особливо нічого не змінилося, єдине що позакривались книжкові магазини і це був великий мінус.
‒ Чи було складно підготовлювати до випуску нову продукцію, працюючи на дому?
‒ Складно було в тому плані, що до пандемії ми всі були в одному офісі і могли активно комунікувати, а дистанційно це дуже важко, але ми впорались!