top of page

Національна бібліотека України імені 

В.І. Вернадського

 

Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського відома не тільки своїм неординарним виглядом і розмірами (Вернадського одна з найбільших національних бібліотек світу), а й тим, що це головна всеукраїнська книгозбірня України. Як особливо цінний об’єкт культури перебуває під охороною держави.

 

Метою бібліотеки було організувати відділ (Ukrainica), де збирали б все, що друкувалося і друкується українською мовою будь-де і будь-коли, літературу про історію і культуру українського народу, про народи, які живуть на території України та інше. Вернадського була покликана стати не лише книгозбірнею, а й науковою, книгознавчою, бібліографічною, освітянською, культурно-просвітницькою установою, довідковим, інформаційним, каталогізаційним центром.

 

Головні принципи бібліотеки: різноманітність та повнота книжкового фонду, позаполітичність, публічність, загальнодоступність, безкоштовність і доступність до інформації. З ініціативи В. Вернадського було встановлено, що бібліотека одержує безплатно по два примірники всіх видів видань з усіх друкарень України.

 

Книжковий фонд

 

Книжковий фонд НБУВ є національним культурним надбанням українського народу, невід’ємною складовою культурної спадщини та перебуває під охороною держави. Він є універсальними як за змістом, так і за видами документів на різних носіях – від клинописних табличок і єгипетських папірусів до книг, журналів, продовжуваних видань, колекцій карт, нот, образотворчих матеріалів, рукописів, стародруків та рідкісних видань, газет, електронних бібліографічних баз даних і цифрового ресурсу книжкової культурної спадщини.

У 2019 р. сукупний обсяг фондів становив 15,9 млн. прим., за цим показником НБУВ входить до числа найбільших бібліотек світу. Серед унікальних пам’яток: Пересопницьке Євангеліє, яке є символом української державності (на ньому присягають президенти України під час інавгурації).

 

Загалом фонд містить багато надзвичайно унікальних і рідкісних видань, які варто побачити своїми очима. Бібліотечні та історичні колекції, картографічні видання, величезний газетний фонд (найдавніші українські газети датовані 1818 р.), понад 30 тис. прим. зарубіжної україніки. Також, найбільше нотосховище України в музичному фонді, унікальний відділ образотворчого мистецтва та юдаїки (приблизно 142 тис. од. зб.) і т.д.

 

Діяльність

 

Ця бібліотека має величезний вплив в нашій країні. Щорічно НБУВ видає значну кількість фундаментальних наукових праць з історії культури, національної бібліографії та біобібліографії провідних українських діячів і вчених, рукописної та книжкової спадщини, історії книги й бібліотечної справи. На базі НБУВ діють професійні об’єднання: Асоціація бібліотек України, Рада директорів наукових бібліотек та інформаційних центрів академій наук – членів Міжнародної асоціації академій наук (МААН) та Українське біографічне товариство. А також, бібліотека бере участь у проєкті створення національної бібліографії України і послідовно здійснює багатотомне видання системи покажчиків національного бібліографічного репертуару.

 

Чому варто відвідати:

  • В цій бібліотеці знаходяться унікальні примірники. Наприклад, Пересопницьке Євангеліє, Київські глаголичні листки (10 ст.) – один із найдавніших слов’янських рукописів, московський «Апостол» (1554) і «Апостол львівський» (1574) Федорова, віленське «Євангеліє» П. Мстиславця (1575), «Требник» Петра Могили (1646), колекція нот із зібрання роду Розумовських і т.д

 

  • Цікавий факт, одна із відомих корейських груп NCT U зняла свій кліп на фоні цієї бібліотеки.

 

Адреса бібліотеки:

 

Корпус по Голосіївському проспекту (основна будівля): м. Київ, Голосіївський пр., 3.

м. Київ, вул. Володимирська, 62. Їхати до станції метро "Площа Льва Толстого" або "Університет".

 

Телефон:

 

Корпус по Голосіївському проспекту:

+38 (044) 524-81-36 (для довідок)

+38 (044) 525-56-02 (канцелярія)

+38 (044) 525-81-04 (приймальня директора)

+38 (044) 525-40-74 (прес-служба НБУВ)

 

Корпус по вул. Володимирській:

+38 (044) 288-13-86

 

Години роботи:

 

Корпус по Голосіївському проспекту:

Січень - Червень 9:15 до 20:00 (пн - сб, нд - 9:15 до 18:00)

Липень - Вересень 9:15 до 18:00 (пн - сб, нд - вихідний)

Жовтень - Грудень 9:15 до 20:00 (пн - сб, нд - 9:15 до 18:00)

 

Кожен останній робочий день місяця - санітарний.

 

Корпус по вул. Володимирській:

Пн – Сб - 9.15-18.00

 

Кожен останній робочий день місяця - санітарний.

 

Офіційний сайт:

 

http://www.nbuv.gov.ua/

bottom of page