03.10.2020
Всесвітній карантин через коронавірус не пройшов повз видавничий бізнес. Вже зараз можна говорити про те, що в українського видавця суттєво зменшується кількість книжкових новинок та розмір тиражів.
«Поряд зі сферою організації заходів та шоу-бізнесом, ресторанним бізнесом, сферою побутового обслуговування у розрізі салонів краси, великою частиною непродовольчого офлайн-рітейлу мільйонні збитки несе видавничий бізнес», – каже у інтерв’ю інформаційній агенції «Дивись.info» генеральна директорка видавництва «Vivat» Юлія Орлова.
«Найвідчутніше постраждав напрям роздрібних магазинів. Ми вимушені були закрити книжкові крамниці у Харкові та Львові. Але зараз ми вже відкрилися на Галицькій площі і запрошуємо львів’ян і гостей міста познайомитися з новинками і підтримати українського виробника.
Другий напрям, який відчутно постраждав – це звичайні офлайнові продажі. Не дивлячись на те, що книга могла б виступити способом розважитися та відволіктися під час карантину, реальність виявилася іншою. Люди настільки психологічно пригнічені ситуацією: фінансовою, політичною та соціальною невизначеністю, що їм зараз не до книжок.
Я не можу сказати, що і до кризи багато книг продавалося. На тлі падіння інтересу до «дорослих» книг, ми бачимо деяке збільшення продажів літератури дитячого жанру. Діти позбавлені змоги відвідувати дитсадок та гуляти, вони лишалися вдома і батькам потрібно було чимось їх займати. І тут книга булла якраз в тему. Скажу відверто – це нас підтримало. З того, що не постраждало – це наші інтернет-продажі та наша редакція. Ми працюємо так, як і працювали. Єдине, що працюємо віддалено», – каже Юлія Орлова.
Гендиректорка видавництва підкреслила, що видавничий бізнес є таким, що відчутно постраждав від оголошення карантину. В складні часи книга не в пріоритеті, вона не є товаром першої необхідності.
«Кризу переживуть не всі видавництва. І я навіть не знаю, якому з видавництв, не за назвою, а за розміром, буде легше. Маленькі видавництва, які мають досить компактний штат і невеликі обсяги зобов’язань та заборгованостей, а також постійних і змінних витрат, можуть вижити. Натомість великі видавництва мають досить серйозний запас міцності й обсяг вже надрукованих книг, які зараз можуть продаватися і за рахунок яких ці видавництва виживатимуть.
А ось середнім видавництвам, у яких вже склався великий штат, але ще не напрацьований великий асортимент і немає резервних фінансових фондів, на мій погляд, вижити буде найскладніше. Проте мені б не хотілося згущувати фарби, я вірю, що ми вийдемо з кризи, хоч і з відчутними втратами, але не переможені», – продовжує пані Юлія.
Щодо термінів, які знадобляться для повернення до «докарантинних» показників, то робити якісь прогнози вкрай важко. «Це, насправді, не зовсім від нас залежить. Я за цей час почула вже стільки різних латинських літер… І що це буде V-подібна криза, тобто різке падіння і різке зростання. І що це буде U-подібний сценарій, коли після різкого падіння – протягом літнього періоду ми знаходитимемось «на дні», і лише з вересня можливе деяке підвищення попиту і продажів. Ще одна концепція – з літерою W. Вона про різке падіння, різкий зліт, потім другу хвилю різкого падіння і знову зростання. Враховуючи умови глибокої невизначеності, надскладно складати прогнози та грати у футуролога.
Але якщо буде збережена нагальна ситуація, думаю, що у будь-якому випадку літо матимемо абсолютно провальне, мінусове, тому що у людей просто не вистачатиме фінансових можливостей для придбання книги, бо, як я вже казала, книга не є предметом першої необхідності. Згодом, з вересня, сподіваюся, що бізнес почне потрохи відроджуватися. Відродження розпочнеться, коли люди, з одного боку, дещо заспокояться, з іншого – звикнуть до ситуації, яка склалася, приймуть її, а з третього боку, можливо, все ж таки налагодяться інші бізнеси, у людей з’явиться більше фінансових коштів. Щоб вийти на «передкарантинні» показники, видавництву Vivat знадобиться мінімум 6 місяців. Але, враховуючи велику кількість невизначених чинників, думаю, що в реальності нам на це знадобиться щонайменше рік», – резюмувала Юлія Орлова.
Через карантин українські видавці втратили десятки мільйонів
Середня сума прямих збитків найбільших українських видавництв через карантин сягає майже 1 млн грн на кожне видавництво. Про це свідчать дані опитування, яке провела Українська асоціація видавців і книгорозповсюджувачів.
За результатами опитування, неотримані видавництвами платежі за відвантажену продукцію (%, відповідно до звіту або плану платежів) складають 70%, не проведені відвантаження продукції – 68 %.
У зв’язку з карантином, видавці не змогли випустити 70% запланованих нових видань і були змушені відправити у відпустку за власний рахунок 58% працівників.
Також видавці не провели 56% розрахунків із контрагентами-постачальниками, що включають оренду, комунальні платежі, розрахунки з друкарнями, виконання до друкарських робіт, обслуговування техніки, постачання паперу тощо.
Авторка: Логвиненко Юлія
Comments